KLX 450 R motocykel s motokrosovým srdcom a off-road dušou 2007


Pridané pred 16 rokov
KLX 450 R motocykel s motokrosovým srdcom a off-road dušou 2007

Takéto niečo nájdete na letákoch a reklamných sloganoch firmy Kawasaki, keď sa píše o novinke na sezónu 2008. Novinke ktorá trošku predbehla konkurenciu a začala sa predávať už máji 2007. Nakoľko sa blíži termín sľubovaného testu s Tomášom a prizvanými hosťami, rád by som Vám pripomenul a zhrnul získané skúsenosti počas prvých pädesiatich kilometrov.

Dá sa povedať, že motocykel vyzerá dobre aj na prvý pohľad. Určite zaujal divákov na detskom motokrose v Ježkovej Vsi. Dizajn je moderný a zaujímavý s retro/prvkami, ktoré pripomínajú predchádzajúce modely enduro motocyklov Kawasaki. Je zaujímavé, že KLX 450 R ponúka viacej a je lepší motocykel, ako sa to na prvý pohľad zdá. Toto sa dá povedať aj o pneumatikách, ktoré sú veľmi dobré na asfalte, ale aj v teréne. Na  zablatenom povrchu však strácajú svoju istotu.


Nepoškvrnená KLX450R

Na prvý pohľad objavíte masívny hliníkový rám, ktorý sa určite osvedčil u  super rýchlych cestovných motocyklov kvôli svojej tuhosti, ale jeho prednosti v teréne sú stále otázne. Je to skôr módny trend, ktorým japonskí výrobcovia chceli zaujať. Ak objavíte sitič schovaný za hliníkovým rámom, tam za čiernou benzínovou hadičkou, tak dokonca motocykel aj naštartujete.


Zelené enduro

To ale musíte vedieť o nutnosti zatlačenia spojkovej páčky čo môj mechanik nevedel a ani nenaštartoval! Mechanická spojka ovládaná lankom sa napodiv ovláda veľmi ľahko, ale dokedy, to je otázka. Ak radi mažete lanká, určite budete spokojní, užijete si to. Chvála bohu, alebo konštruktérom Kawasaki, má štarter a netreba ju nakopávať, ale dá sa aj nakopnúť. Presvedčil som sa o tom v Ježkovéj Vsi, keď som zabudol pustiť benzín a vybil baterku, keď som skúšal motocykel naštartovať. Pravdaže bez benzínu nejazdí ani Kawasaki.


Zvody s plechovým krytom a minichrániče motora

Keď si motocykel lepšie prezriete, všimnete si zaujímavé detaily, alebo pokusy ochrániť motocykel. Či je to tam dole ten miniatúrny kryt motoru, alebo mini chránič chladičov na ich boku. O motokrosovom srdci viem len toľko, že Grilmayer Gábor sa chystá vyhrať Majstrovstvá Maďarska v endure. Gábor motokrosový jazdec číslo dva v susednom Maďarsku dokázal  s motokrosovým výfukom na KLX 450 R zajazdiť na trati v Kertvárose taký istý čas, ako na motokrosovej KX450F na ktorej vyhral triedu open kde bol majstrom Maďarska!!! To na enduro nie je až také zlé. Otázkou však je, ako sa to isté enduro bude chovať v lese? Ja som to vyskúšal a bol som príjemne prekvapený! Boli to síce ľahšie pasáže a miernejšie tempo, ale prešiel som všade, kde som predtým jazdil s KTM a v pohode. Kľudne sa stavím s každým, že keby na Kawasaki jazdil Štefan Svitko, tak by vyhral aj na Kawasaki. Je možné, že by si na ňu musel hodinku – dve zvykať  ako ja, ale dokázal by to.


Detail chráničov motora

Už mám za sebou aj prvé motokrosové skúsenosti na trati v Gbelciach. Dojmy z jazdy sú rôznorodé. Najdôležitejšie pravidlo pri výbere vhodného motocykla  je, aby ste sa rozhodli a stanovili si čo od svojho budúceho motocykla budete požadovať. Kde chcete jazdiť? Preteky alebo to bude pohodová hobby jazda? Ako často budete jazdiť? Ako rýchle chcete jazdiť? Toto a na iné veľmi dôležité otázky by ste mali nájsť spoločnú odpoveď so svojím predajcom a dodávateľom motocykla.


Predný svetlomet

Nakoľko som sám nevedel čo mám od KLX 450 R chcieť a očakávať z toho plynú moje rôznorodé dojmy. Bol som trochu sklamaný z celkovej rýchlosti a časov, ktoré som dosahoval na trati. Určite som bol pomalší o 3 až 5 sekúnd na jedno kolo oproti KTM 450 SXS-F , ale to je motocykel , ktorým má okolo 60 koní. Keď som ešte pred jazdou na Kawe z KTM presadol na Yamahu YZF 450 mal som podobný dojem. Yamaha oproti KTM pôsobila dojmom endura, alebo ako by to bol motocykel polovičného obsahu. A to bol motokrosový motocykel nie enduro, ktoré je slabšie a vláčnejšie ako motokros. Čím je vyšší je výkon motocykla tým viac sily uberá svojmu jazdcovi. Zážitok je o to intenzívnejší ale aj kratší, ako sex s novou milenkou :) S Kawou je to presne naopak. Pomalšiu jazdu prežívate dlhšie a menej bolestne. V menšej rýchlosti si vychutnáte každý detail terénu. Je to proste úplne iný zážitok. Musíte však vedieť čo chcete - zažiť rýchlovku alebo rutinu s...


Deltaboxový rám

Perovanie je mäkšie a príjemnejšie oproti motokrosom. Určite vhodnejšie na hobby a pomalšiu jazdu. Skôr na jahody, ako na superkros aj keď som s ním v pohode skočil aj väčšie lavice. Tlmiče pri vyslovene rýchlej motokrosovej jazde však strácajú trochu dych. Zadné tlmenie je úplne fajn. Predok je trochu tvrdší a trochu aj odskakuje, ale aj ten by sa mohol zabehnúť. A keď sa nepoddá, tak ho nastavíme. Brzdy majú vlnkovitý tvar. Predný kotúč je plávajúci. Brzdy sú veľmi dobré a prekvapivo účinné. Na Japoncoch mi vadí nemožnosť nastavenia zadného brzdového pedála do jednej roviny so stupačkou. Dá sa jazdiť aj takto, treba si len zvyknúť na to, že brzdíte niekedy aj počas akcelerácie. Brzdy Nissin sú kvalita na ktorú sa môžete spoľahnúť. Horšie je to len s brzdovými doštičkami, ktoré sa tažšie zháňajú a sú trochu drahšie.


Pohonná jednotka zelenej krásavice

O zadnom výfuku sa už toho popísalo! Na prvý pohľad vyzerá na tridsať kilo a odstraší snáď každého. Zvuk úplne zablúdi v tej spleti trubiek, až sa popletie a zabudne vydávať hluk a Vy nepočujete skoro nič. Koncovka má však aj svoje prednosti. Je absolútne bezúdržbová, nemusíte meniť vypálenú výfukovú vatu každých tridsať moto hodín. Dáva však Kawe aj takzvanú enduro charakteristiku. Kritikom ktorý hanili ten väčší tachometer odkazujem, že sú tam také fajn veľké číslice. To my už skôr narodený potrebujeme! Určite nie je jedno či vidím, alebo nevidím ako rýchlo sa to rútim z kopca, alebo v dedine. V Gbelciach to bolo z mierneho kopca vyše osemdesiat a inde som sa radšej nepozeral, také rýchle je tempo v motokrose! Až sa bojím o seba druhých čo ho jazdia!


Veľakrát komentovaný výfuk

Čo povedať a napísať na záver? Asi len toľko, že je to príjemná motorečka a každému ju doporučujem! Treba však vedieť, že je skôr prispôsobená a stavaná potrebám amerických jazdcov GNC, ako potrebám Europských enduro jazdcov. Súťažné s ňou jazdiť countrycross určite áno, ale dalo by sa azda aj to enduro na nej odjazdiť. Ako som to už vyššie spomínal, že najdôležitejší je vždy ten "medzikus" medzi riaditkami a stupačkami! Tak hor sa do obchodov kupovať Kawasaki KLX450R!


Autorské články na countrycross.sk