KTM offroad day - druhý pohľad 2006


Pridané pred 18 rokov
KTM offroad day - druhý pohľad 2006

V diskusii pod článkom ma podarktorí sfúkli, že ako slabý jazdec nemôžem hodnotiť motorky tak Vám prinášam aj druhý pohľad na KTM offroad deň čo sa minulý týždeň konal v Tököli pri Budapešti. Autorom je majiteľ firmy O.K.R. a dlhoročný jazdec motokrosu - Richard Kuba. Firma O.K.R. nepredáva len motocykle KTM, tak ho nemôžete obviňovať, že fandí "svojim". (tomXX)

Ja som bol na teste aj v nedeľu a tu sú moje postrehy:

Test sa začínal o 9:00 a ľudia stáli v rade na testovanie od 8:30! Dorazil som niečo po 9:00 a prvý termín na testovanie som dostal pre Mareka Giertla na 13:40, pre obrovský záujem sa testovalo do 18:00 a kto prišiel po 13:00 už nemal veľkú šancu. Trať sa hodne rozjazdila a bola poriadne náročná, ako na Dakare a preto to niektorí po prvom kole vzdali a dali tak šancu Marekovi, aby im to ukázal, ako sa na týchto motocykloch jazdí. Kto Mareka nepozná nech sa pozrie na výsledky enduro, alebo crosscountry!

Skúšal som každú jednu motorku, tak moje postrehy v krátkosti:
85 SX – jazdí na nej môj syn Rony a skúšal som ju s fabrickým výfukom a elektronikou – potom má 33 koňí! Pocity z jazdy? Zaradíš jednotku, pridáš plyn ide Ťa prevrátiť, dvojka a trojka takisto, len aby si sa na nej nejako udržal! Niekedy mám problém nezaostať za synom pri zrýchlení na 59 koňovej 450-ke. Ale to asi vidí každý, kto videl aké tempo sa ide v 85-kách na Slovensku a vo svete!


KTM SX 85


125 SX – jazdil som na nej na fabrickéj trati v Matinghofene a je to motorka na ktorej sa jazdia zákruty najlepšie na svete! SX 125 je motorka špeciálne pre mladých jazdcov, ktorí končia na 85-ke a vzhľadovo sa jej aj veľmi podobá. Vidíte len nádrž a veľké nič medzi výfukom, ako keby tam ani nebol valec. Nový valec je o 2 kone silnejší ako 2006-kový a ľahší o 700 gramov. Jazda na dvojtaktnej 125-ke je veľmi špecifická a agresívna, nie každému vyhovuje, ale dá sa na nej veľmi rýchlo jazdiť! Viď Jaro Guštafík! Aj ja som na nej jazdil časy podobné ako na 450-ke, ale nie veľmi sa mi darilo jazdiť tam kde som to v skutočnosti aj chcel :) Skôr motorka jazdila svoje vlastné stopy vo vlastnom tempe. Aj keď som nostalgicky oprášil staré skusenosti z jazdy na ČZ-125 516, aj tak som mal pocit, že už som starý a lenivý na to, aby som podraďoval 2-3 rýchlosti, lebo ináč sa nerozbehne a stratí dych. A to si táto motorka vyžaduje a pýta, lebo pod 7000 otáčkami si veľmi nevrznete, ak teda nechcete jazdiť s touto motorkou len na jahody! Spomenul by som ale mená jazdcov, ktorí si tento agresívny 125-kový štýl jazdy obľúbili a nedajú naň dopustiť: Jaro Guštafík, Fero Harcsa, Ján Slivka…


KTM SX 125


250 SXF – je to 4-taktná setra SX 125 s dvojnásobným obsahom a jazda na nej je veľmi podobná! Skúšal som aj 2006-kovú verziu a už tá bola podľa mňa najlepšia zo 4-taktných 250-tok a verte mi, že som skúšal všetko okrem Hondy s dvoma výfukmi. Na druhé miesto za KTM by som zaradil Kawu KX250 F 2006, ale to som už odbočil. Vráťme sa ale ku 250 SXF 2007 - ktorá je ešte lepšia a silnejšia ako verzia 2006 a úplne súhlasím s Tomášom, že je to bomba ktorá Ťa hneď osloví, ako záblesk z jasného neba! Aj keď to možno pre niekoho vyznelo ako reklama... Čo sa jazdy týka, je to ideálne náradie aj pre starých pánov, lebo odpadá nutnosť podraďovania o 2-3 rychlosti, stačí len jemne ťuknúť do páčky spojky a krátko zaspojkovať. Je to ľahučká motorka, ktorá toleruje skoro každú chybu jazdca! Par pikošiek o ktorých možno neviete: Motorka je úplne nová a celá sa vyvíjala a testovala v počítači, počítač a následné výsledky testov odhalia slabé miesta konštrukcie, preto napr. tie zvláštné tvary zadnej kyvky, a až potom sa spravia prvé prototypy, ktoré sa ďalej testujú pri extrémnom zatažení, ktoré je 20-násobok skutočného zaťaženia z reality. Spomeňme úplne nový rám o 1,5 kila ľahší ako konkurenčné hliníkové rámy. Fajšmekri a tí skôr narodení neobľubujú takzvané hliníkové rámy, ktoré sú síce extrémne pevné, ale majú aj svoje muchy, niektorých z nich bolia aj kĺby. Nový je aj PDS systém s novou kyvnou vidlicou, ktorá má vyšší zdvyh o 1 cm. Ergonómia ovládania, ktorú vyvíjal a testoval Ben Towley je oveľa lepšia, ako u doterajších modelov - to môžem potvrdiť aj ja a aj jazdci, ktorí ju skúšali. Hovorili, že máte na nej oveľa väčší priestor na zaujatie vhodnej jazdeckej pozície, je pohodlnešia a celkove ľahšie ovládatelnejšia. Výfuk na túto motorku vyvíjala firma Akarapovič, to ale vidí asi každý a je celý z titánu. Predná vidlica pochádza zo sesterských fabrických špeciálov SXS s dvoma okruhmi.

F 250


450 SXF - je väčšia sestra 250 SXF s trošku silnejším motorom, minimálne 59 koní podľa KTM. Jazdil som na nej na fabrickom teste v Matingofene a kvôli nej som skoro zmeškal ostatné testy, lebo ani po hodine a pol jazdy sa mi z nej nechcelo zosadnúť! A to sme mali na testy motocyklov KTM len žalostných 5hodín! Na rozdiel od iných 450-tiek, ktoré netolerujú žiadnú jazdeckú chybu a po pridaní plynu nasleduje explozia výkonu ktorá Vám ide odtrhnúť ruky a jazdu na nich zvládajú len skutoční profesionáli, jazda na SXF 450 sa podobá jazde na 250-ke so štovrtaktným motorom. Pri jazde máte pocit akoby ste sedeli na motorke polovičného objemu, čo sa týka váhy a priebehu výkonu. Až pri výjazde, alebo predbiehaní iného motocykla zisťujete, že tých 59 koní predsa len niekde v tej motorke ukryté budú! Motorka plynule zrýchľuje, ide za plynom, je poddajná, veľmi dobra zatáča a skáče úplne neskutočne. Neviem či ste si všimli na testoch, že na testovanie 450-ky nikde netreba čakať, lebo nie je veľmi obľúbená medzi hobby jazdcami, ale na 450 SXF jazdia vkuse a mechanici nestíhali dobíjať akumlátory! Nespomenul som, že má len elekroštartér?! :)


F 450


250 EXC - som skúšal už v 2006 a dá sa povedať, že mi najviac sadla spolu so 400 EXC. Preto som sa rozhodoval čo si kupiť - EXC 300 alebo už overenú a vyskúšanú EXC 250. Napokon po viacerých konzultáciach a krátkom rozhodovaní som to riskol a objednal 300-ku. Je to vynikajúca motorka, na ktorej sa vyhrávajú všetky extrémne endurá a preto ju každému doporučujem! Opýtajte sa viacerých a všetci ju budú chváliť! Od decembra sa vyrába aj verzia s elektro štartérom! A potom niet lepšieho endura! Údržbu a servis, tak po dvoch rokoch jazdenia! Rozdiel medzi tristovkou a dvestopäťdesiatkou je v krivke a pribehu výkonu. Dvestopäťdesiatka je ostrejšia - racingová a treba ju viac vytáčať. Tristovka ide krásne od spodu, skoro ako štvortakt. Treba si len zvyknúť na zvuk motora, ktorý silne pripomína zvuk Trabanta a po presadnutí zo štvortaktu tak trošku vadí. Da sa to ličiť kúpou výfuku SXS z powerparts!


KTM EXC 250


400 EXC - je napríjemnejšia a najjemnejšia zo všekých štvortaktných endúr! Ideálné náradie pre hobby enduro jazdcov! Aj fabrika KTM ju používa na svoje adventure túry, máte záujem? Stretneme sa na niektorej z nich? Prípadne tak v januári na púšťach a polopúšťach Tunisu? Alebo na ostrove Elba so starým pánom Fariolim? Ako som už spomínal testoval som ju už v roku 2006 a veľmi sa mi páčila. 2007 je ešte lepšia!


KTM EXC 400


Nakoľko som medzi testovanými motorkami nenašiel EXC 450, tak pár slov aj o nej. Ako určite viete, je to kráľovná endúr KTM! Určená pre jazdcov závodníkov ktorí jazdia enduro a countrycross. A určite viete aj to, že skoro každý rok vyhrá nejakú off-roadovú cenu, prípadne majstrovstvá sveta v endure! A keď sa dobre pamätám, tak bola aj offroadom roku 2004 alebo 2005 na Slovensku! Je ostrejšia a silnejšia ako 400-ka, určite dobrá voľba! Ja som mal prvú EXC 450-ku v roku 2004. Na sezónu 2007 som si zase objednal jednu.


KTM EXC 450


525 EXC - je kráľom štvortaktných endúr KTM. Aspoň čo sa týka hrubej sily a zdvihového obsahu. Skútočný big bike pre real bikers! Taký je aj fabrický slogan. Ja som ju mal a jazdil v sezóne 2005 a doporučujem ju pre tých, ktorí jazdia aj motocross aj enduro a nechcú kupovať dve motorky - na cross aj na enduro. Takto jednou ranou zabijete muchy dve a máte na čom jazdiť aj cross aj enduro. Univerzálny motocykel vhodný na dlhé enduro túry aj na enduro preteky, ale aj na motocrossové trate! Skutočný univerzál, ktorý je skoro identický s motocrossovým prevedením. Rozdiel je len v 6-stupňovej prevodovke, cross má štyri rychlosti. V miernej úprave charakteristiky motora, v jemnejších tlmičoch pérovania bez možnosti nastavenia predpätia pružiny, no a máte aj elektroštartér.


KTM EXC 525


950R Superenduro – po uvedení bombastickej reklamy a sledovaní videa, s akou ľahkosťou zvláda na nej skoky a rôzne terénne prekážky Giovanni Sala, mimochodom, videli ste ten reklamný klip? Ak ešte nie, tak sa určite zastavte na diskotéke Castello v Komárne, kde Vám ju v prestávke určite pustí p. Baráth Zsolt, môj priaťeľ a jeden z tých s oranžovou krvnou skupinou. Aj pre toto sme na toto enduro boli strašne zvedavý! Prvý krát na živo som ju videl na Dealer convention 2006 v Matinghofene. Stáli tam vedľa seba, asi 20 kusov a my sme už boli zapísaní na testovací okruh v dĺžke 45km a chveli sa od očakávania… Veď jazdiť na superbiku s obsahom 1000cm3, váhou 190kg a výkonom vyše 100 koní v teréne, je predsa len trochu extrém! Na štastie som mal už za sebou asi 30ročnú prax v jazdení na motocykloch. Prvé nesmelé výlety v teréne s 950 Adventure a 990 Adventure! Až potom čo som to skúšal s 950 Adventure v teréne, až vtedy som si uvedomil aký to bol Meonni pán jazdec, ktorý vyhral na KTM Adventure Dakar až dva krát! Nech sa mu dobre jazdí aj tam hore! Ja oproti nemu som mal veľké problémy už len pri vychádzaní na hrádzu pri Dunaji. A pokračovanie daľšieho dobrodružstva jazdy terénom som sa aj hneď vzdal! Adventure 990 s ABS a s vstrekovaním je už uplne iná káva! Táto motorka akoby nevychádzala z 950-ky! Je uplne iná a oveľa, oveľa lepšia! Na 990 KTM Adventure som už zvládol aj motocrossové trate v Náne a Kamenici. Takto vyzbrojený som čakal na tú veľkú chvíľu, keď otočím kľúčikom zapaľovania a rozozvučím hlas dvojválca do V… Až tá chvíla prišla a ja napravajúc si okuliare som vysadal na 950 R. Jazdcom do výšky 175cm na vysadnutie dopuručujem dopredu si zohnať rebrík, alebo menší žeriav. Do zaradenia jedničky a prvého pohnutia aj cudziu pomoc. Akonáhle ste sa už pohli, tak všetky problémy s pohýňaním miznú niekde do nenávratna. Počas jazdy máte pocit, ako by ste jazdili na nejakom ľahučkom endure, alebo triale. V tažkom teréne kde prejde jazdec na 600-ke, prejdete na 950R aj Vy. Mne osobne prekážala trošku širšia nádrž a výška sedadla nad zemou. Späť k testu v Matinghofene, kde v predu jazdiaci testovací jazdec KTM udával pekelné tempo. A tak sme na otvorených, úzkých alpských cestičkách jazdli tak 150 - 200km/h! V dedinách, kde tabule obmedzovali rychlosť na 30 km/h, tak sme leteli minimálne 80-kou. Ešte štastie, že sme boli v susednom Rakúsku, kde sú policajti takí tolerantní. Priznám sa, mal som menšie obavy a o to väčší strach! Jazdil som posledný a viackrát na mňa aj skupina čakala. Myslým si, že lepšie báť sa, ako preceniť vlastné sily. Padnúť na endure niekde v rýchlosti 180 km/h nie je sranda, čo okúsilo aj pár dealerov KTM. Jedného neštastníka v kóme previezli vrtulníkom aj do nemocnice. Dúfam, že sa už prebral a má sa dobre. Úplne iné to bolo v lese a na šotolinových úsekoch! Tam som jazdil druhý - tretí hneď za predjazdcom KTM. Nedá sa popísať ten super pocit, keď pridáte viac plynu a prebytok výkonu Vám roztancuje zadné koleso a vy máte pocit, že ste kráľom všetkého čo má dve kolesá! Veľmi dobre sa jazdí na 950R aj na motocrossovej trati. Jazdil som na viacerých - na našej domácej v Náne som už skákal aj druhú najväčšiu lavicu, skoro tridsať metrov! A to niesom veľký skokan, nemám rád skoky a lavice! Testovaciu 950R som už mal viackrát vo firme kde ju malo možnosť vyskúšať aj viacej našich zakazníkov a kamarátov. Všetkým sa veľmi páčila! Tak chalani, inšpirujte sa! A napíšte nám o svojich skúsenostiach z jazdy na 950R! Musím spomenúť aj jedno veľmi krasné a super predpoludnie, keď sme na 950R jazdili s mojím priateľom Ing. Jurom Knezovičom, Juro vďaka za super deň! Juro jazdil na 950R a ja na 990 Adventure. Prejazdili sme všetko možné aj nemožné všade kde sa len dalo aj nedalo! Ja som sa len čudoval, aký je ten Juro super jazdec! Jazdil v teréne bez problémov, kým ja som mal čo robiť - to má asi zo supermota, vŕtal mi malý čert v hlave. Asi to supermoto, ktoré začal jazdiť a už som mu potichu začal rátať finačné možnosti na objednanie nového supermota... Závidel som mu tú ľahkosť a škrelo ma, ako zvláda terén. A už som sa chystal na supermoto. Ale po výmene motocyklov som sa upokojil, napraviac si naštrbené sebavedomie, mal len lepšiu motorku do terénu, tú ktorú by som veľmi chcel mať v garáži! Už len tá večná otázka, kde zohnať tú menšiu hotovosť! Bežte a kúpujte si ju!


KTM Superenduro 950R



Vy, čo ste to dočítali až do konca, máte možnosť využiť jedinečné ceny ktoré Vám ponúka firma O.K.R. v spolupráci s COUNTRYCROSS.SK:

125 SX      234.859 SK (215.668 SK)
250 EXC    259.643 SK (238.427 SK)
250 EXC-F 297.614 SK (273.296 SK)
250 SX-F   287.865 SK (264.343 SK)
400 EXC    299.154 SK (274.710 SK)
450 SX-F   310.442 SK (285.076 SK)
525 EXC    317.113 SK (291.202 SK)
65 SX        127.666 SK (117.235 SK)
85 SX        172.052 SK (157.993 SK)
950R SE    407.129 SK (386.320 SK)

Ceny v zátvorke sú zvýhodnené, bežná cena je prvá. Pri objednávaní sa odkážte na COUNTRYCROSS.SK a túto aktuálnu ponuku!


Autorské články na countrycross.sk