Majstrovstvá sveta FIM v Superendure 2022 v Budapešti

Pridané pred 2 rokmi

Majstrovstvá sveta FIM SuperEnduro je séria endurocrossu, ktorá sa koná od roku 2007 predovšetkým v Európe. Koná sa od októbra do marca, počas zimy na severnej pologuli a mimo sezóny Majstrovstiev sveta enduro. Okruhy sú vybudované vo vnútri štadiónov alebo arén a sú vytvárané z umelých prekážok ako skaly, balvany a polená.

Druhé kolo Majstrovstiev sveta v superendure 2022 v Budapešti prinieslo fantastické preteky, show a nezabudnuteľný zážitok na celý život pre 7400 priamych účastníkov tohto podujatia, ktorí mali to šťastie vidieť ho naživo.

Vidieť majstrov sveta prestížnej triedy naživo ako jazdia, akoby pre nich neplatili zákony fyziky, tie zrýchlenia, skoky a preťaženia, to je niečo neskutočné, až sa z toho ježia chlpy na tele!

Pretekári OKR Moto Grilmayer Gábor a Németh Kornél ml. prichystali veľmi peknú a náročnú trať, ktorú pochvaľovali všetci pretekári superendura.

Gábor doviezol do štadiónu 2000 m³ špeciálnej mokrej zeminy, 50 m³ drevených klátov tvrdého dreva, 150 ton kameňa a množstvo betónových hranolov, ktoré postupne skladali jeho stroje a takto zrealizovali Kornelovu víziu trate superendura.

Cody Webb bol vyžrebovaným pretekárom, ktorý ako prvý zistil, že je trať prejazdná, ale podľa jeho slov aj veľmi ťažká.

Ádám Hadobás je promotérom tohto výnimočného podujatia, ktorému ďakujeme za to, že priniesol Majstrovstvá sveta v superendure do Budapešti, len 37 km od Nány, povedal by som, akoby priamo do obývačky.

Po pretekoch som sa rozprával s Ádámom o podujatí a o tom, ako to videl on. Vyzdvihol úroveň a dramatickosť podujatia a to, že vytvorili príležitosť aj pre deti - juniorské talenty v kategóriách 65 a 85, možnosť zúčastniť sa medzinárodných pretekov priamo na ťažkej trati Majstrovstiev sveta v superendure. Bola to svetlá výnimka v mori čiernych udalostí, lebo všetci zabúdajú na deti a mladú generáciu začiatočníkov a za chvíľu budú jazdiť na tratiach svetových pohárov len samí dedkovia!

Výnimoční pretekári ako Taddy Blazusiak (narodený 26. apríla 1983 v Nowom Targu, Poľsko), poľský motocyklový jazdec, ktorý vyhral Majstrovstvá sveta v triale, endure a endurokrose, päťkrát vyhral Erzberg Rodeo - každoročné rakúske extrémne enduro podujatie, Svetový pohár FIM v halovom enduro šesťkrát a päťkrát AMA EnduroCross Championship, bude v tomto roku 39 - ročný a ešte aj dnes vyhráva preteky majstrovstiev sveta!

V Budapešti skončil celkovo druhý za vychádzajúcou 25 - ročnou hviezdou superendura a hard endura BILLY BOLTOM, ktorý sa narodil 17.8.1997.