Predstavujeme KTM 450 SX-F 2022, motocykel majstra sveta 2021 Jeffreyho Herlingsa


Pridané pred 2 rokmi
Predstavujeme KTM 450 SX-F 2022, motocykel majstra sveta 2021 Jeffreyho Herlingsa

Ak ste mali to šťastie sledovať motokrosovú sezónu 2021, tak na toto výnimočné podujatie do konca života určite nezabudnete!

V kategórii MXGP štartovalo 7 majstrov sveta v motokrose a všetci chceli jednoznačne vyhrať! Legenda Antonio "Tony" Cairoli sa pokúšal získať svoj desiaty titul majstra sveta a tak všetci jazdili ako „o život“. Tempo, úroveň a napätie pretekov do posledného kola sa len ťažko opisujú, pokiaľ ste nesledovali priamy prenos. Jednoducho fantázia!

Začiatok sezóny ovládli Antonio "Tony" Cairoli a Tim Gajser, ktorý dominoval celému seriálu, až to vyzeralo tak, že bude neprekonateľný a získa svoj piaty titul majstra sveta.

Potom sa z ničoho nič objavil Romain Febvre a prevzal vedenie šampionátu do svojich rúk. Jednoznačne najrýchlejším a zároveň aj najsmolnejším pretekárom bol Jeffrey Herlings, ktorý pred posledným pretekom šampionátu dobehol Romaina Febvreho a strácal na neho 3 body!

News Highlights | MXGP of Lombardia 2021 #MXGP #Motocross

Po všetkej tej smole, chybách a zraneniach to nakoniec Jeffrey Herlings dal a získal titul majstra sveta 2021 v poslednej rozjazde 20 - dielneho seriálu o 5 bodov! Úžasný výkon. Pozrite si epickú a heroickú cestu najrýchlejšieho pretekára na piesku, prezývaného sandman alebo Bullet na najrýchlejšom a najlepšom motocykli KTM 450 SX-F

Oficiálne výsledky MXGP 2021 sú tu: https://results.mxgp.com/mxgp/standings.aspx

Behind the Bullet With Jeffrey Herlings: EP1 – Redemption 

 

 

Behind the Bullet With Jeffrey Herlings: EP2 - The Pressure to Win

 

 

Behind the Bullet With Jeffrey Herlings EP3 - Back on Top

 

 Behind the Bullet With Jeffrey Herlings EP6 - Beyond Expectations-

 

 Behind the Bullet With Jeffrey Herlings EP 7 - Preparation is King-

 

 

No days off, Win #95 and a 3-Way Title Tussle - Behind the Bullet With Jeffrey Herlings EP 8-

 

 

The Guy Out Front | MX World S1E4

 

 

Jeffrey Herlings Best Battles

 

2022 KTM 450 SX-F je skutočný motokrosový stroj READY TO RACE, ktorý vyvíjala legenda svetového motokrosu Stefan Everts. Ešte predtým, ako sa Stefan stal riaditeľom motokrosového teamu, fabrika KTM používala veľmi silný motor s rozvodom DOHC a 4 ventilmi na jeden valec. Tento motor bol neskutočne komplikovaný a veľmi silný. Fabrickí pretekári na ňom síce vyhrávali všetky štarty a viedli v prvej polovici pretekov, ale potom sa postupne prepadávali na nižšie priečky, ak dokázali preteky vôbec dojazdiť. Zvyšovali tréningové dávky a kondičnú prípravu, ale nepomáhalo to. Nedokázali na ňom odjazdiť viac ako dvadsať minút v plnej paľbe náročných pretekov motokrosu. Bol to práve Stefan Everts, ktorý prišiel na to, že menej je niekedy viac a preto dal do motokrosového rámu vložiť motor z endura, ktorý mal jednu vačku a rozvod OHC so 4 ventilmi na valec. Začal na ňom jazdiť, skúšať a testovať ho a prišiel na to, že motocykel je na prvý pohľad slabší a menej výbušný, ale dokáže na ňom jazdiť v plnom tempe oveľa dlhší čas. Času na vývoj a testovanie motora bolo veľmi málo a tak sa aj náš OKR Moto team stál súčasťou vývoja novej KTM 450 SX-F.  Jeden pekný deň mi volal Marek z KTM, či by sme mali záujem o tajné testovanie nového prototypu KTM, ktorý sa testuje a chystá do výroby. Ako by som mohol odmietnuť? Tak sme dostali za úlohu najazdiť na tajnom prototype bez označenia čo najskôr 50 mth a ak sa dá, tak každý deň a za každého počasia. Zo začiatku to bola skvelá zábava, ale neskôr poriadna fuška a posledné motohodiny poriadne utrpenie, veď sme jazdili v Piliscséve v snehu a na piesku v -6°C.

Motokrosový špeciál obsahu 450 cm3 si vysnívala a vymyslela nedosiahnuteľná legenda svetového motokrosu Stefan Everts, ktorý počas svojej aktívnej kariéry nazbieral zatiaľ neprekonateľný počet titulov majstra sveta (10) a víťazstiev v GP (101).

Aj motocykel KTM 450 SX-F môžeme nazvať Evertsovým dieťaťom – Everts baby. Bol to práve on, kto ho objavil a vymyslel, ale doladili ho k dokonalosti Roger De Coster (narodený 28. augusta 1944) -belgický bývalý profesionálny motokrosový pretekár, ktorý je súčasným riaditeľom Motorsportu pre KTM a Husqvarnu pre Severnú Ameriku, spolu s Ryanom Dungeym (narodený 4. decembra 1989) -americkým bývalým profesionálnym motokrosovým a superkrosovým pretekárom.

Dungey je pozoruhodný tým, že bol štvornásobným superkrosovým a trojnásobným národným šampiónom v motokrose. V roku 2012 sa Dungey pripojil k svojmu mentorovi  De Costerovi a prišiel do KTM aj napriek tomu, že ho všetci motokrosoví experti varovali, že s KTM nikdy nevyhrá a zničí si skvele rozbiehajúcu sa kariéru profesionálneho motokrosového pretekára.

Stefan Everts  a Roger De Coster  postavili pre Dungeyho na AMC Supercross 2012 doslova  motocykel podľa jeho predstáv a Dungey obsadil prvé miesto v štyroch zo supercrossových podujatí. Neskôr sa síce zranil, ale bol to sľubný začiatok...

Stefan Everts bol, a možno aj teraz je, najvplyvnejším mužom svetového motokrosu. Dosiahol to, čo sa zatiaľ nikomu inému nepodarilo.

Rekordy a ocenenia Stefana Evertsa:

10-násobný majster sveta

Celkom 101 víťazstiev v GP

V sezóne 2006 zvíťazil na 14 pretekoch z 15 majstrovstiev sveta GP

Po Ericovi Geboersovi sa stal druhým mužom s titulom „pán 875 ccm“ (získal titul majstra sveta v každej kategórii 125/250/500 ccm3)

V sezóne 2003 vyhral vo francúzskom Ernee v rovnaký deň a na tej istej trati všetky tri preteky 3 GP (125ccm, MXGP a 650ccm).

Jediný jazdec, ktorý sa stal majstrom sveta u všetkých štyroch japonských výrobcov (Suzuki, Kawasaki, Honda a Yamaha).

5-krát belgický športovec roka (2001, 2002, 2003, 2004 a 2006, prekonaný iba Eddym Merckxom,  plus cena za celoživotné dielo).

Po ukončení aktívnej jazdeckej kariéry na konci roku 2006 sa Everts stal riaditeľom motokrosového  továrenského tímu KTM a bol v konečnom dôsledku zodpovedný za trénovanie svojich jazdcov na technickej, mentálnej a fyzickej úrovni.

Oficiálne od roku 2007 je Everts riaditeľom motokrosového továrenského tímu KTM, spolu so svojím otcom a skvelým podnikateľom a trénerom pre motokros Harry Evertsom. Takto sa začína spoločné a víťazné aj dominantné ťaženie KTM po celom svete.

V roku 2010 do Red Bull KTM Factory Racing prichádza talianska legenda Antonio "Tony" Cairoli (narodený 23. septembra 1985)  - profesionálny motokrosový pretekár. Na motokrosových majstrovstvách sveta súťaží od roku 2002. Cairoli je známy tým, že vyhral deväť motokrosových majstrovstiev sveta FIM a je druhý za desaťnásobným šampiónom Stefanom Evertsom, čo z neho urobilo jedného z najúspešnejších motokrosových pretekárov v histórii sveta motokrosu.

6. - 7. februára 2010 sa KTM OKR team zúčastnil pretekov Starcross v Mantove, kde za náš team jazdil Németh Kornél. Nakoľko nám do prípravy zasiahlo extrémne zimné počasie, tak sme na poslednú chvíľu dolaďovali motocykel a Kornelovu formu v Crotte.

V stredu a štvrtok dosahoval Kornél na trati v Crotte podobné časy ako Roczen, Cariolli. Jazdil dokonca rýchlejšie ako Alessi, ale v sobotu nás opustilo to povestné zrnko športového šťastia a tak dosiahnuté výsledky nevyšli celkom podľa našich predstáv.

Na pretekoch Starcross v Mantove sme videli prvýkrát naživo motocykel  Everts baby = KTM 350 SX-F. Bol to šok a prekvapenie, asi ako vidieť UFO, veď to boli KTM motocykle akoby z úplne iného sveta a celý KTM pôsobil oveľa lepším a krajším dojmom. Tam so osobne prvýkrát stretol na živo Tonyho , ale aj Jeffreyho Herlingsa , ktorý po depe pobehoval so zlomenou rukou.

Na motocykli KTM 350 SX-F, ktorý Everts vytvoril pre Tonyho, dokázal Tony vyhrávať nepretržite od roku 2010 tak dominantne, že úplne deklasoval konkurenciu do roku 2014.

Tony by možno na motocykli KTM 350 SX-F vyhrával preteky do dnešného dňa, ale ako som to už viackrát spomenul, politika a zákulisné vojny nanešťastie fungujú aj v motošporte.

Všetko dobré sa raz v živote skončí a to konkrétne 21. júla 2014 sa ukončili dobré a korektné vzťahy KTM a Everts klanu. Príčinou bolo zranenie dominantného a úradujúceho majstra sveta MX2 Jeffreyho Herlingsa, ktorý na deviatom ročníku charitatívnych pretekov Everts and Friends pre zábavu divákov jazdil na motocykli KTM 85 SX v Genk Horensbergdam v Belgicku.

Jeffrey Herlings sa silou mocou snažil predbehnúť mladíka Roana van de Moosdijka  a havaroval na mini motocykli KTM o objeme 85 cm3 a spôsobil si ťažkú zlomeninu stehennej kosti. Toto zranenie ukončilo jeho šance na získanie tretieho titulu šampionátu MX2 v rade, hoci mal deklasujúci náskok 145 bodov na druhého pretekára.

Vedenie značky KTM vytýkalo tento nešťastný incident Stefanovi Evertsovi a tak Stefan prijíma ponuku Suzuki a ujíma sa úlohy šéfa tímu Suzuki World MXGP. Bolo to veľmi zlé rozhodnutie z trucu, ktoré skončilo krachom Evertsovcov a Suzuki World MXGP.

Ďalšie negatívne a zlé rozhodnutie (ja osobne si myslím, že za tým bol Stefan Everts) ovplyvnilo a ukončilo dominanciu dvojice KTM 350 SX-F  a "Tony" Cairoliho v seriáli majstrovstiev sveta MXGP.

Stefan Everts mal takú nepísanú dohodu s KTM, že nedopustia, aby sa niekto okrem Stefana stal 10-násobným majstrom sveta. Lenže tu zrazu boli až traja pretekári, ktorí ho mohli prekonať. Antonio "Tony" Cairoli, na ktorého nikto nemal a bol ešte veľmi mladý a silný. Jeffrey Herlings - pieskový muž a super talent, akoby z inej planéty, ktorého vychoval klan Evertsovcov. Ken Roczen - super talent z Východného Nemecka. Kena poslali do Ameriky a iného sveta a vec bola vybavená - už nepredstavoval hrozbu, že sa náhodou stane 10-násobným majstrom sveta.

Potom niekto mocný a vplyvný zo sveta motokrosu presvedčil najlepšieho a najrýchlejšieho motokrosového pretekára planéty - Ryana Villopota (viacnásobného amerického šampióna v motokrose a superkrose), aby z nejakého neznámeho dôvodu opustil svoju vlasť a najlepšieho motokrosového trénera všetkých čias Aldona Bakera, predal svoj výnimočný motokrosový ranč a išiel pretekať do neznámej Európy.

V tom čase bola úroveň amerického motokrosu oveľa vyššia a lepšie platená ako majstrovstvá sveta MXGP, ktoré pôsobili len ako akási druhá liga motokrosu. Všetky svetové hviezdy motokrosu snívali o účasti aj angažmáne a hlavne plate amerických motokrosových hviezd preto utekali do amerického motokrosu.

Ryan Villopoto bol jednoznačne najlepší. Mal všetko, čo najlepšia superstar k svojej činnosti potrebuje. Najviac peňazí, najlepšie kontrakty a sponzorov, najlepšieho trénera všetkých čias  - legendárneho motokrosového trénera Aldona Bakera, najlepší motocykel Kawasaki a vlastný motokrosový ranč. Tak prečo sa to stalo?

Znie to ako fikcia a utópia, ale bola to holá skutočnosť. Pripomeniem Vám optimistické vyjadrenie Ryana Villopoto o jeho začiatkoch v MXGP.

„Mám pocit, že Tony Cairoli bude pravdepodobne jedným z mojich najsilnejších konkurentov. Nemôžete ho podceňovať, veď  ten chlap vyhral osem rokov po sebe! Potom sú tu ďalší ľudia ako Gautier Paulin a Steven Frossard. Európania budú tvrdí. Myslím si, že ma prekvapia v niektorých oblastiach, ale aj ja ich prekvapím v niektorých oblastiach!“

Všetci pretekári MXGP sa Ryana Villopoto tak trochu báli a zvyšovali svoje tréningové dávky na neúnosné miery. "Tony" Cairoli opustil svoju zabehnutú a osvedčenú motorku KTM 350 SX-F, lebo sa bál, že nebude stíhať Ryanovi Villopoto a tak po dlhej dobe začal jazdiť na motocykli KTM 450 SX-F.

A ako to dopadlo? Tak ako vždy - zle pre všetkých zúčastnených. Karma existuje a funguje to tak, že ak konáte zlo, tak to zlo sa Vám vráti ako obraz zo zrkadla.

Na preteky majstrovstiev sveta v motokrose MXGP v sezóne 2015 nezabudne asi nikto, lebo všetci pretekári boli pod obrovským mediálnym tlakom, veď Ryan Villopoto - viacnásobný americký šampión v motokrose a superkrose a najrýchlejší motokrosár planéty zem - vyzval do boja a priameho súboja najlepšie hviezdy svetového motokrosu na ich vlastnom pieskovisku. Všetci pretekári snívali o tom, že práve oni porazia americkú megastar a preberú po nej žezlo.

Nikto však nevydržal ten obrovský mediálny nápor a postupne sa zranili všetci z najlepších a prvých miest. Takto v podstate zdedil titul majstra sveta neznámy Francúz Romain Febvre na motocykli Yamaha.

Ako prvý sa zranil "Tony" Cairoli a takto sa pretrhla jeho osemročná šnúra nekonečných víťazstiev. Niekto to tak chcel a vykonal. Potom sa zranil aj Ryan Villopoto, ktorý sa takto behom jednej chvíle zmenil z jedného najlepšieho plateného profesionálneho motokrosového pretekára na hobbystu, ktorý jazdí za svoje peniaze na kúpenom motocykli Yamaha! Niekto to tak chcel a karma a zlá energia negatívne a zle ovplyvnila životy všetkých zúčastnených.

Napriek tejto negatívnej politike je motocykel KTM 450 SX-F stroj, ktorý vyhráva majstrovstvá na celom svete. Vďaka svojmu vývoju založenému na spätnej väzbe od elitných pretekárov motokrosu a superkrosu je to sila, ktorá stojí za úspechom jazdcov Red Bull KTM Factory Racing po celom svete. Motocykel 2022 KTM 450 SX-F  je receptom na Vaše víťazstvo.

Pozrite si naše najnovšie videá o nových motocykloch KTM motokros 2022:

Nové motokrosové SX, SX-F modely KTM 2022 boli odhalené! Čo očakávať?

 

 

KTM 450SX-F 2022, KTM 350SX-F 2022, KTM 250SX-F 2022, KTM 250SX 2022, KTM 150SX 2022, KTM 125SX 2022

 

 

New KTM 2022 SX motocross model Range Launch (KTM 450SXF, 350SXF, 250SXF, 125SX, 150SX, 250SX #KTM)

 

 

OKR Moto - to je motokros a čistý adrenalín. #KTM na Slovensku to je OKR Moto od 2003. Kompletnú ponuku nových motocyklov KTM 2022 nájdete na našom e-shope.

Od roku 2006 podporujeme spolu s KTM pretekárov motokrosu a endura.

V našom KTM OKR tíme jazdili najlepší pretekári Východnej Európy - legendy ako Gábor Grillmayer, Németh Kornél, Szvoboda Bence, Gábor Firtosvári a mnohí ďalší. Dlhodobo spolupracujeme so Števom Svitkom, ale aj s Jarom Katriňákom.

Profesionálne tuningujeme, vylepšujeme, autorizovane servisujeme, predávame a testujeme motocykle, pripravujeme recenzie, točíme pre Vás videá. Robíme to srdcom pre Vás.

Všetkým našim zákazníkom, každému jednému osobitne ďakujeme za priazeň a tešíme sa ďalšiu spoluprácu!


OKR Moto © 2021
Autorské práva vyhradené.
https://okrmoto.com 

 

 

 


KTM