Suzuki DR-Z 400 2005


Pridané pred 17 rokov
Suzuki DR-Z 400 2005

Moje osobné skúsenosti so Suzuki DR-Z 400 E. Ani neviem, čím ma v roku 2001 zaujala. Dnes už ani neviem, či to bola tá žltá farba, alebo skoro polovičná cena. Bol som vtedy hrdým vlastníkom úplne nových Yamáh YZ426 a WR426 a na ceste za titulom majstra Slovenska v kategórii hobby.

Dobre sa pamätám na to vzrušenie a chvenie malého chlapca, ktorý práve dostal dlho očakávanú vysnívanú hračku. Znovu a znovu prežívam ten pocit, tú radosť, keď štartujem novú motorku. Keď zavrčí a motor vydá svoje prvé tóny. Prvé metre, prvý zábeh, prvý servis, ako prvá láska, aj dnes to znovu prežívám... Prežívam a spomínam na márne pokusy oživiť motor bez štartovacej páky. Akumlátor pretáčal motor ako divý a motocykel nie a nie naskočiť! Až napadlo Ronyho - môjho syna - čo tak zatlačiť aj spojkovú páčku pri štartovaní? A motor hneď aj naskočil!

Z 400 E

Prvé metre na trati v Náne a porovnávanie motocyklov žltej a modrej farby. Aký je rozdiel? Suzuki DR-Z 400 by som zaradil medzi YZ 426 a WR 426 čo sa týka výkonu, priebehu a hluku motora. Najslabšia je WR 426, ale jazdilo sa mi na nej najlepšie. Endurá zbožnujem pre hladký chod, jemné pérovanie a univerzálne využitie! Vždy som mal pocit, že som na WR najrýchlejší, ale stopky ukazovali čas minimálne o 4 sekundy horší, ako na YZ 426. Ovládanie Suzuki je trošku neohrabanejšie a tažšie. Je možné, že to majú na svedomí predné tlmiče klasickej konštrukcie a slabšie brzdy. Sú ale menej náchylné na servis a presakovanie oleja ako takzvané obratené - upside down (USD). Tlmiče sú nastavené na enduro hobby jazdu a nemajú radi vyslovene ostrú motocrossovú jazdu a veľké skoky. Pri väčšom tempe sa motocykel rozvlní, ale aj napriek tomu je jazda na ňom príjemná a zaujímavá. Aj na motocrossovej trati. Trošku vadí širšia nádrž a celkový posed na motocykli, ktorý sa troch odlišuje od geometrie motocrossových špeciálov. Napriek tomu v Bíňi na skoro superkrossovej trati som popreháňal aj Petra Pipicha! A bol z toho trošku vykolajený a trochu nešťastný :) Že aký amatér na 119 kilovej enduro motorke si to dovoľuje? Veľkou pomocou mi v tom bol aj motor, ktorý má 50 koní!


Z 400 E po mojich úpravách

Rok 2005 bol u mňa rokom Suzuki. V zime a na jar som jazdil na štvorkolke LT-Z 400 a motocrossovej RM-Z 250. LT-Z má ten istý motor ako DR-Z 400. Rozdiel je v spiatočke a inom karburátore. Výkon motora je uškrtený na 40 koní, ale riešil som to tuningovým výfukom FMF Factory 4 systém s powerbombom. V marci som presedlal na RM-Z 45O a nakoľko mi chýbalo enduro, tak som objednal v poradí druhú DR-Z 400. Pekne som si ju prispôsobil - polepy, výfuk, vyčačkal všetko čo sa len dalo! Titánový výfuk FMF Factory 4 zvýšil výkon o 12% na 56 koní a dal motorke ten správny barytón, nevraviac o úspore hmotnosti minimálne 12 kg. Ak ste v rukách držali sériový vyfuk, tak mi určite dáte za pravdu. Jazda to bola dobrá a spokojný je aj nový majiteľ mojej DR-Z 400 /2005/. Na Malokarpatskom pohári v Dunajskéj Lužnej sme to spolu skonštatovali. Ing B., ak čítate tento článok , tak pozdravujem!


Suzuki sa nezľakne ani motocrossovej trate

A čo dodať na záver? Tak to čo všade čítam o tejto motorke, že zastaralá robustná konštrukcia a zaostáva za modernými 450-kami... Okrem robustnej a nenáročnej to vôbec nie je pravda, lebo v sériovom prevedení je silnejšia od takzvaných modernejších 450-tiek minimálne o dva až päť koní. To v čom trošku zaostáva je ovládateľnosť v teréne.
 

Technické údaje

motor 1-valec, 4-takt, DOHC, vodou chladený
zdvihový objem 398 cm3
pohon 5-stupňová prevodovka, náhon reťaz
výška sedenia 94.5 cm
čistá hmotnosť 119 kg
palivová nádrž 10 l


Autorské články na countrycross.sk