Ako sa v zime obliecť na motorku a iné športy?


Pridané pred 2 rokmi
Ako sa v zime obliecť na motorku a iné športy?

Je január, zima a možno aj mráz, tak ako sa obliecť na motorku a iné športy?

Ste motorkár? Ak to ešte neviete celkom na 100 %, tak si prečítajte náš vlastný článok Diagnóza Motorkár.

Mnoho motorkárov ťažko prežíva nevľúdne a zimné ponuré počasie, lebo ich obľúbený motocykel tíško odpočíva v zateplenej garáži a nič dobrého sa nedeje. Žiadna jazda, žiadny výlet a s pribúdajúcim časom stúpa zo závislosti od motocykla nervozita aj absenčné príznaky nejazdenia.

Už aj Vás svrbia dlane? Už by ste štartovali svoj stroj a dali jazdu? Máme pre Vás dobrú správu! Sú dve možnosti ako môže prežiť motorkár zimu. Prvá a najdrahšia možnosť je zbaliť seba aj svoj motocykel a na pol roka odletieť do teplých krajov. Druhá - lacnejšia možnosť je jazdiť v teréne na piesku počas zimy v teplejších okresoch južného Slovenska alebo v susednom Maďarsku, povedzme v Piliscséve (HUN)  na 30 hektároch. Poloha: N: 47°40’40.34" , E: 18°47’22.65".

Počas zimy prichádza občasné oteplenie, keď sa ortuť teplomeru vyšplhá na +12 a viac stupňov nad nulou a vtedy tí netrpezliví nedočkavci vyťahujú svoje stroje. Hurá na asfalt, ktorý je miestami primrznutý a klzký, mokrý aj zablatený.

Jazda na motocykli mokrým a zablateným asfaltom prehriatym slniečkom na príjemných +15°C  je určite znesiteľná, ale určite nie bezpečná. Čo sa bude však diať v zákrute ukrytej v tieni s primrznutým blatom? Tam je tá veľká šanca vypraviť sa do večných lovíšť a svoje orgány ponúknuť svojim šťastnejším a múdrejším kolegom, stojí to za to?

Verte mi, je to veľmi nezodpovedné a nebezpečné, lebo to väčšinou robia takí cestní pretekári, ktorým to v teréne vôbec nejde. Na motocykli aj ten horúci a ideálny asfalt sotva zvládnu. Frajerina má vždy dodatočne trpkú príchuť a tí múdrejší si nechajú poradiť. A tí druhí idú za vlastnou hlavou...

Po odjazdených 46 rokoch na motocykli a vyučení mnohých adeptov na jazdu sme toho videli a zažili neúrekom. Videli sme mnoho hrdinov, ktorí dávajú na Slovakiaringu bežne 320 km a v teréne to bolo zrazu 12,5 km za hodinu. Aj na bicykli by to bolo rýchlejšie!

Prečo tak rýchle skrotli, ktovie, veď hlina a piesok v teréne je predsa mäkšia ako tvrdý a zamrznutý asfalt! Jazda v teréne je vždy trochu ťažšia a zložitejšia, ale o to zábavnejšia, určite si to užijete, to Vám garantujeme!

Pre Vás, ktorí ste nemali to šťastie byť účastníkmi našej motoškoly, sme pripravili mini seriál o základoch jazdy v teréne. Pozrite si ho, určite Vám to pomôže!

 

Jazda v teréne je kondične ťažšia. Pocítite, ako Vám budú tvrdnúť predlaktia a zrazu zistíte, že máte aj také svaly, o ktorých ste ani nevedeli.

Vydajte sa s nami do terénu a v praxi prežite jazdy Dakarských hrdinov ako Štefan Svitko a spol.

 

Jazda na motocykli pieskom bude skvelé dobrodružstvo a zážitky na celý život. Väčšinou  vtedy, ak sa k nemu pridá aj partia dobrých priateľov. Zdokonalíte sa v jazde na motocykli a čo je ešte dôležitejšie, vyvetráte si hlavu od negatívnej zúrivosti tohto nenormálneho sveta. Najdôležitejšie je, že sa budete hýbať na čerstvom vzduchu a spravíte niečo dobré pre svoje telo aj dušu.

Na jazdu terénom sú určite vhodnejšie ľahké motokrosovéenduro motocykle, ale dajú sa využiť aj veľkoobjemové cestovné endurá  KTM 390, KTM  890, 1290 ADVENTURE, ktoré sa po miernej úprave dajú využívať v zime. Náš návod ako, nájdete tu.

Nie je až také jednoduché dobre a primerane sa obliecť na zimné radovánky s motocyklom. Za 46 rokov som vyskúšal všetko, čo bolo na trhu a minul na túto tému niekoľko desaťtisíc eur. Začínal som ako chlapec na Simsone v tridsaťcentimetrovom snehu v bufajke a v kanadách. Tí skôr narodení ešte budú vedieť, aké to bolo oblečenie a pre tých neskôr narodených odporúčam pozrieť si oblečenie vojakov hrdej červenej armády.

Na trhu je obrovské množstvo výrobcov značkového a neznačkového termo oblečenia.  Značkové ako Moira, Acerbis, CRAFT sú primerane dobré a neznačkové, ako Trabant medzi autami, síce poslúžia, ale veľa radosti a osohu Vám neprinesú. Obrovskou nevýhodou týchto termoprádiel je, že po záťaži a prepotení veľmi smrdia od Vášho potu. Zbadáte to tak, že Vás priatelia budú obchádzať čoraz väčším oblúkom.

Budete sa pohybovať aj športovať na čerstvom vzduchu, možno sa aj trochu zapotíte a preto je potrebné obliekať sa do špeciálneho termoprádla, ktoré transportuje vlhkosť potu do vrchných vrstiev Vášho oblečenia. Takto bude Vaše telo v primeranom suchu a teple. Používajte funkčné prádlo vyrobené  z karbónových vlákien, lebo je to jediné fuknčné prádlo, ktoré po záťaži a prepotení nesmrdí! V zime zohrieva a v lete chladí, čím sa vlastne zabezpečuje dokonalá termoregulácia bez nadmerného ochladzovania Vášho tela aj počas dní s nízkou teplotou alebo silnejším vetrom.

1. vrstva oblečenia:

Ako 1. vrstvu, ktorú obliekame priamo na telo, používajte komplet FUNCTION UNDERSUIT LONG.

Komplet FUNCTION UNDERSUIT LONG používajte všetci uzimení, ktorí nechcete, aby im prechladli obličky a chrbát. Neodporúčame ho pre tých menej trpezlivých, lebo drobná toaleta v ňom je trochu zložitejšia a zdĺhavejšia.

Na ochranu obličiek a chrbta používajte ľadvinový pás KIDNEY BELT.

Na ochranu zraniteľných kolien používajte ortézy, v horšom prípade, ak Vám nevadí obrovská bolesť a výpadok z jazdenia na 7-8 mesiacov, tak chránič kolien.

Pre tých menej trpezlivých odporúčame kombináciu dlho rukávového trička FUNCTION UNDERSHIRT LONG + dlhé funkčné spodky FUNCTION UNDERPANTS LONG.

Pod prilbu používajte špeciálnu čiapku SWEATHEAD PERFORMANCE z funkčného materiálu z karbónových vlákien, ktorá SKUTOČNE odvádza pot preč od Vašej pokožky smerom k vonkajšej vrstve a tak udržiava Vašu prilbu čistú a neprepotenú. Je to jediné fuknčné prádlo, ktoré po záťaži a prepotení nesmrdí!

Ďalšia možnosť je špeciálna kukla pod prilbu z funkčného materiálu z karbónových vlákien, ktoré odvádzajú pot preč od Vašej hlavy a tak udržiavajú Vašu prilbu suchú a neprepotenú.  Kukla na rozdiel od čiapky SWEATHEAD PERFORMANCE ochráni Váš krk aj dýchacie cesty od mrazivého vetra a chladu.

Funkčné ponožky SOCKS MID PERFORMANCE do vyšších teplôt odporúčame na nosenie ako 1. vrstvu na nohy do čižiem. Ak je chladnejšie, okolo +3°C, pridajte ďalšiu vrstvu -  ponožky SOCKS LONG TOURING z funkčného materiálu z karbónových vlákien, ktoré odvádzajú pot preč od Vašich chodidiel smerom k vonkajšej vrstve a tak udržiavajú Vaše čižmy čisté a neprepotené. Ak je chladnejšie, používajte 2-3 vrstvy ponožiek a nebude Vám zima na nohy.

 

2. vrstva oblečenia:

Ako 2. vrstvuna trup Vášho tela obliekajte krátko rukávové tričko FUNCTION UNDERSHIRT SHORT. Je to veľmi dôležité, lebo Vaša hruď a telo potrebuje viac tepla ako Vaše ruky a takto sa budete menej potiť.

Na ochranu trupu používajte AIRBAGOVU vestu TECH-AIR E AIRBAGalebo A10 BODY PROTECTOR. 

Ako 2. vrstvu na ruky a 3. vrstvu natrup Vášho tela obliekajte funkčné tričko s dlhým rukávom UNDERSHIRT LONG PERFORMANCE do nižších teplôt.

Na nohy obliekajte dlhé spodky UNDERPANT 3/4 PERFORMANCE s výbornou cirkuláciou vzduchu z funkčného materiálu z karbónových vlákien. Druhá vrstva termoprádla odvádza pot preč od Vašej pokožky smerom k vonkajšej vrstve a tak udržiava Vaše nohy suché a v teple. Dlhé spodky UNDERPANT 3/4 PERFORMANCE odporúčame ako 2. vrstvu, keď je vonkajšia teplota vzduchu okolo +10°C.  

3. vrstva oblečenia:

Na trup ako 3. vrstvuobliekajte dlhé tričko UNDERSHIRT LONG TOURING pre nižšie teploty.

Na nohy ako 3. vrstvuobliekajte dlhé spodky UNDERPANT LONG TOURING, ktoré sú ideálne pre nižšie teploty, okolo +3°C, s výbornou cirkuláciou vzduchu z funkčného materiálu z karbónových vlákien.

Na motocykli sa často sedí a tak na ochranu sedacej časti Vášho tela vždy používajte ako 3. až 4. vrstvu (podľa teploty) ochranné krátke nohavice PROTECTOR SHORTS. Ochránia Váš zadok od zodratia, ale aj Vašu pýchu tam vpredu pred prechladnutím. Oceníte aj bočnú ochranu týchto nohavíc v bedrovej časti tela, ktorá je pri narazení veľmi bolestivá a dlho bolí.

4. vrstva oblečenia:

Štvrtá vrstva na trup, podľa aktuálneho počasia, by mohla byť termo bunda TEAM THIN SWEATER.

Štvrtou vrstvou na nohy, podľa intenzity zimného počasia, by mohli byť motokrosové nohavice GRAVITY-FX REPLICA PANTS alebo nohavice na cestný motocykel ELEMENTAL GTX TECHAIR PANTS, podľa toho, na čom a kde sa vozíte.

5. vrstva oblečenia:

Piata vrstva na trup, podľa vonkajšieho počasia, by mohla byť motokrosový dres RACETECH SHIRT. Telo potrebuje viac tepla ako nohy.

6. vrstva oblečenia:

Ako šiestu vrstvu obliekajte vestu zo SOFTSHELLU  - TECH 3 REPLICA TEAM VEST alebo enduro bundy s odnímateľnými rukávmi RACETECH JACKET alebo KINI-RB COMPETITION JACKET alebo kabát na cestný motocykel ELEMENTAL GTX TECHAIR JACKET, podľa toho, na čom a kde sa vozíte.

Nechajte si poradiť, je to naša vysoká škola technicky dobrého a primeraného návodu, ako sa obliecť na zimné športové radovánky do zimného a nepriaznivého počasia, ktorú sme získali za 52 rokov praxe zažitej na vlastnej koži.


OKR Moto © 2022
Autorské práva vyhradené.
https://okrmoto.com 

 

 

 

 

 

 

 

 


OKR Moto KTM